Hoeveel stroom en gas verbruikt een gemiddeld gezin?

Laatst gecontroleerd op 30 oktober 2026, door de redactie van Thuisstroom

Een gemiddeld Vlaams gezin haalde in 2024 volgens de Vlaamse Nutsregulator 2.662 kWh elektriciteit en 11.281 kWh aardgas van het net. Voor een gezin van 3 personen schat de V-test 3.434 kWh stroom en 16.262 kWh gas per jaar. Met een warmtepomp komt er volgens de V-test 3.500 kWh stroom bij, met een elektrische wagen 2.400 kWh.

Hoeveel verbruikt een gezin per gezinsgrootte?

Ken je je verbruik niet, dan maakt de V-test van de Vlaamse Nutsregulator een schatting op basis van het aantal personen in je gezin. Dit zijn de schattingen voor een gezin met een digitale meter, zonder warmtepomp, elektrische wagen, zonnepanelen of thuisbatterij.

Geschat verbruik per jaar volgens de V-test
GezinStroomAardgas
1 persoon1.781 kWh10.866 kWh
2 personen2.869 kWh14.715 kWh
3 personen3.434 kWh16.262 kWh
4 personen3.902 kWh17.876 kWh
5 of meer personen4.204 kWh18.512 kWh

Elke extra persoon voegt stroom toe, maar steeds minder: van 1 naar 2 personen komt er ongeveer 1.100 kWh bij, van 4 naar 5 of meer nog ongeveer 300 kWh.

De gasschattingen liggen dicht bij wat de Vlaamse Nutsregulator rekent voor een doorsnee gezin dat ook met gas verwarmt: 17.000 kWh per jaar. Kook je enkel op gas en maak je er warm water mee, dan ligt je verbruik veel lager (zie verder).

Waarom ligt het Vlaamse gemiddelde zo laag?

Het gemiddelde van 2.662 kWh stroom is wat gezinnen van het net haalden. Gezinnen met zonnepanelen gebruiken ook hun eigen stroom en halen dus minder van het net. Dat trekt het gemiddelde naar beneden. Het werkelijke verbruik in huis ligt bij hen hoger dan wat de meter van het net telt.

Bij aardgas speelt iets anders. In het gemiddelde van 11.281 kWh zitten zowel gezinnen die met gas verwarmen als gezinnen die er enkel mee koken of warm water maken. Die laatste groep verbruikt al snel tien keer minder.

Vergelijk jezelf dus liever met een gezin dat op het jouwe lijkt dan met het Vlaamse gemiddelde.

Hoeveel extra met een warmtepomp of een elektrische wagen?

De V-test telt bij een warmtepomp 3.500 kWh stroom per jaar op, en bij een elektrische wagen 2.400 kWh. Dat geeft:

Stroom per jaar met een warmtepomp of een elektrische wagen
GezinMet warmtepompMet elektrische wagen
1 persoon5.281 kWh4.181 kWh
2 personen6.369 kWh5.269 kWh
3 personen6.934 kWh5.834 kWh
4 personen7.402 kWh6.302 kWh
5 of meer personen7.704 kWh6.604 kWh

Met een warmtepomp verwarm je met stroom in plaats van met aardgas of stookolie, dus je stroomverbruik stijgt. Hoeveel precies, hangt af van je woning en je isolatie. In onze rekentools rekenen we met 4.000 kWh voor een warmtepomp en 2.500 kWh voor een elektrische wagen die je thuis laadt. Waarom, lees je bij Zo rekenen we.

Extra verbruik betekent vaak ook een hogere piek, zeker als je wagen laadt terwijl je kookt. Wat dat kost, reken je uit in de capaciteitstariefcheck.

Hoeveel gas gaat naar koken, warm water en verwarming?

De Vlaamse Nutsregulator toont Europese verbruikscategorieën. Volgens de regulator zijn ze gebaseerd op de Europese statistieken (Eurostat). Ze tonen hoe groot het verschil is tussen een klein en een groot verbruik. Hieronder staan ze zoals de regulator ze toont.

Europese verbruikscategorieën zoals de Vlaamse Nutsregulator ze toont, per jaar
Soort verbruikerPer jaar
Stroom, kleine verbruiker met 1 meter600 kWh dagmeter
Stroom, relatief kleine verbruiker met 1 meter1.200 kWh dagmeter
Stroom, doorsnee verbruik van een gezin met één meter3.500 kWh dagmeter
Stroom, doorsnee verbruik van een gezin met 2 meters1.600 kWh dagmeter en 1.900 kWh nachtmeter
Stroom, relatief grote verbruiker met 2 meters3.600 kWh dagmeter en 3.900 kWh nachtmeter
Stroom, grote verbruiker met 2 meters + accumulatieverwarming en/of elektrische boiler3.600 kWh dagmeter, 3.900 kWh nachtmeter en 12.500 kWh exclusieve nachtmeter
Stroom, grote verbruiker, met 1 meter + accumulatieverwarming en/of elektrische boiler7.500 kWh dagmeter en 12.500 kWh exclusieve nachtmeter
Aardgas, koken en warm water: kleine verbruiker2.326 kWh
Aardgas, koken en warm water: relatief kleine verbruiker4.652 kWh
Aardgas, verwarming en ander gebruik: doorsnee verbruik van een gezin17.000 kWh
Aardgas, verwarming en ander gebruik: grote verbruiker34.890 kWh

Volgens de Vlaamse Nutsregulator verbruikt een doorsnee gezin gemiddeld 2.326 kWh aardgas om te koken en warm water te maken. Verwarm je ook met gas, dan stijgt dat naar gemiddeld 17.000 kWh. De categorieën zijn volgens de regulator geen beeld van representatieve Vlaamse gezinnen: je eigen verbruik kan hoger of lager liggen.

Wat bepaalt hoeveel jij verbruikt?

Volgens de Vlaamse Nutsregulator hangt het verbruik van een gezin onder meer af van:

  • hoe groot je woning is en hoe goed ze geïsoleerd is;
  • hoeveel mensen er wonen;
  • of je zonnepanelen hebt;
  • of je verwarmt met aardgas, stookolie of elektriciteit, bijvoorbeeld met een warmtepomp;
  • welke toestellen op stroom werken, zoals een elektrisch fornuis;
  • het weer: een strenge winter of een hete zomer.

Hoe verdeelt je verbruik zich over dag en nacht?

Heb je een meter die dag en nacht apart telt, dan valt in de schatting van de V-test ongeveer 58% van je stroom op het nachttelwerk. Dat telwerk telt 's nachts en in het weekend. Dat is belangrijk als je twijfelt tussen een enkelvoudig contract en dag en nacht: lees het verschil bij welk energiecontract past bij jou.

Wat betekent je verbruik voor je piek en je factuur?

Hoeveel kWh je verbruikt, is maar de helft van het verhaal. Met een digitale meter betaal je ook een capaciteitstarief op je hoogste kwartierpiek van elke maand. Voor gezinnen is de gemiddelde maandpiek in Vlaanderen volgens de Vlaamse Nutsregulator ongeveer 4,2 kW. Hoe dat werkt, lees je bij het capaciteitstarief.

Wat je per kWh en per kW betaalt aan de netbeheerder, hangt af van waar je woont. Zoek het op bij de nettarieven per netgebied. Wat je per kWh betaalt voor je energie zelf, hangt af van je contract: welke leverancier welk soort contract aanbiedt, zie je in het overzicht van de energieleveranciers.

Hoe ken je je eigen verbruik?

Een gemiddelde is een vertrekpunt. Je eigen cijfer vind je zo:

  1. Op je jaarafrekening. Je leverancier vermeldt je verbruik van het voorbije jaar, voor stroom en voor gas.
  2. In Mijn Fluvius. Met een digitale meter zie je je verbruik per dag of zelfs per kwartier. Zo download je je verbruik uit Mijn Fluvius.
  3. In de V-test. Daar kan je je kwartierwaarden opladen. Dan rekent de V-test ook dynamische contracten door.

Verhuis je, dan ken je het verbruik van je nieuwe woning nog niet. Vertrek dan van de tabel hierboven en lees wat je nog regelt bij energie bij een verhuis.

Veelgestelde vragen

Wat is een normaal stroomverbruik voor 1 persoon?

De V-test schat 1.781 kWh per jaar voor een alleenstaande met een digitale meter, zonder warmtepomp, wagen of zonnepanelen. Woon je in een klein appartement zonder elektrische verwarming, dan kan het veel minder zijn: de kleinste categorie die de Vlaamse Nutsregulator toont, rekent met 600 kWh.

Hoeveel gas verbruikt een gemiddeld gezin?

Het Vlaamse gemiddelde was 11.281 kWh in 2024, maar daarin zitten ook gezinnen die niet met gas verwarmen. Een doorsnee gezin dat met gas verwarmt, verbruikt volgens de Vlaamse Nutsregulator ongeveer 17.000 kWh per jaar. Wie enkel kookt en warm water maakt op gas, zit rond 2.326 kWh.

Is 4.000 kWh stroom per jaar veel?

Voor een gezin van 4 tot 5 personen zonder warmtepomp of elektrische wagen is het normaal: de V-test schat 3.902 en 4.204 kWh. Voor 1 of 2 personen is het veel. Kijk dan in Mijn Fluvius wanneer je het meest verbruikt.

Hoeveel stroom verbruikt een gezin met een warmtepomp?

De V-test telt 3.500 kWh per jaar op voor een warmtepomp. Een gezin van 3 personen komt zo op ongeveer 6.934 kWh. Hoeveel het bij jou is, hangt sterk af van je isolatie en je afgiftesysteem.

Waar vind ik mijn eigen verbruik?

Op je jaarafrekening en, met een digitale meter, in Mijn Fluvius. Daar kan je je verbruik per kwartier downloaden en gebruiken in onze rekentools of in de V-test.

Bronnen

  • Vlaamse Nutsregulator, Energieverbruik (laatste update 24 juni 2026)
  • Vlaamse Nutsregulator, V-test, schatting van je verbruik per gezinsgrootte, opgevraagd op 30 oktober 2026: kies "Ik ken mijn verbruik niet", digitale meter, enkelvoudig of dag/nacht, het aantal gezinsleden en geen installaties, of enkel een warmtepomp of een elektrische wagen. De V-test toont dan "Je geschat verbruik".
  • Vlaamse Nutsregulator, Capaciteitstarief (gemiddelde maandpiek van een gezin)

Laatst gecontroleerd op 30 oktober 2026, door de redactie van Thuisstroom